Pracownia

2015-11-18

Wkraczamy w tajemnicę przestrzeni twórczości i samotności artysty. To poezja i realizm. Tu dzieje się życie sztuki i przemijanie człowieka a także niepewne trwanie przedmiotów. Poznajemy topografię pracowni malarza.

Janusz Kaczmarski malował w pracowni na strychu w Alejach Niepodległości 163 od 1976, niemal do końca życia, do 2008 roku. Jego obrazy wyrastały z tego miejsca: z jego zakamarków i otwartych przestrzeni, specyfiki światła jakie można tu obserwować w różnych porach dnia. Pracownia była jego azylem, gdy przez  wiele lat prowadził bardzo aktywne życie pracując dla Związku Artystów Plastyków, także jako pedagog wyjeżdżając na zajęcia kolejno do Drezna, Wrocławia, Torunia i Olsztyna. Gdy ta część życia vita activa polegała na pracy z ludźmi, malowanie stanowiło obszar samotności i skupienia. Z czasem to malowanie w Alejach Niepodległości coraz bardziej organizowało jego całe życie.

 

 • Wnętrze pracowni
  Pracownia była rodzajem sceny, na której stale zmieniał ustawienia przedmiotów i z pomocą rozmaitych rekwizytów  budował wewnętrzne pejzaże swoich obrazów. Identyfikował się z tym wnętrzem, mówił, że przedstawienia pracowni są również jego autoportretem. Od początku lat 80. niezwykle często malował też sam siebie w pracowni, z atrybutami zawodu: sztalugami, blejtramami, pędzlami. Poszczególne fragmenty tego wnętrza można rozpoznać na obrazach:…
  Czytaj więcej
 • Wnętrze z manekinem
   
  Czytaj więcej
 • Wnętrze z modelką
  Czytaj więcej

Comments are closed.